Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii – wystawa poświęcona polskim odkrywcom zesłanym na Syberię

Syberia współcześnie kojarzy się przede wszystkim z sowieckimi zsyłkami doby stalinowskiej. Z krainą złowrogą, utożsamianą z cierpieniem i bólem, z wszechwładnym komunistycznym terrorem.

Nie należy zapominać, iż Syberia to również miejsce zsyłek wcześniejszych pokoleń Polaków. W XIX wieku trafiali tam zesłańcy popowstaniowi, działacze niepodległościowi. Wielu z nich pomimo niesprzyjających warunków w okresie carskiej Rosji potrafiło na tej niegościnnej ziemi zrobić spektakularne kariery. Stali się znanymi i cenionymi badaczami Syberii. Jako pierwsi penetrowali nieprzebyte tereny, poznawali nowe ludy, odkrywali bogactwa dziewiczej krainy. Ich zbiory etnograficzne i geologiczne wzbogacają wiele światowych muzeów.

Dzisiaj nierzadko bardziej są znani tam na dalekiej Syberii, niż we własnym kraju. Muzeum Pamięci Sybiru pragnie Państwu przypomnieć ich sylwetki. Zesłańców, którzy dzięki własnej wytrwałości stali się badaczami Syberii: Bronisławowi Piłsudskiemu, Wacławowi Sieroszewskiemu, Edwardowi Piekarskiemu, Józefowi Kowalewskiemu, Ewie Felińskiej, Sergiuszowi Jastrzębskiemu, Benedyktowi Nałęcz-Dybowskiemu, Wiktorowi Godlewskiemu, Aleksandrowi Czekanowskiemu, Janowi Czerskiemu, Józefowi Kalinowskiemu, Mikołajowi Witaszewskiemu, Leonowi Barszewskiemu, Julianowi Talko-Hryncewiczowi.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy:

”Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii”

przy Rynku Kościuszki 4 w Białymstoku (przy Archiwum Państwowym).

Otwarcie wystawy połączono z tegoroczną odsłoną Nocy Muzeów, ekspozycję można oglądać do 19 czerwca 2018 r.

Wystawę można zwiedzać z przewodnikiem od wtorku do piątku w godz. 9.00-16.00 po uprzedniej rezerwacji telefonicznej +48 795 650 802. Koszt oprowadzenia: 20,00 zł.

Zapraszamy również na spotkanie z autorką prezentowanych portretów, Jakutką Pauliną Kopestyńską, w dniu 6 czerwca o godz. 12.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej (przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku). Po spotkaniu zapraszamy na zwiedzanie wystawy z autorką. Wstęp wolny.

Kuratorzy wystawy: 
Anna Kietlińska, tel. +48 795 650 802, e-mail: a.kietlinska@sybir.bialystok.pl
Bogusław Kosel, tel. +48 795 650 760, e-mail: b.kosel@sybir.bialystok.pl 

Do góry