XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to szczególne święto czytelnicze w ramach trwającej już 19 lat kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Do akcji przyłącza się również Muzeum Pamięci Sybiru. O przeczytanie baśni H. Ch. Andersena pt. „Matka” poprosiliśmy panią Janinę Rutkowską, Sybiraczkę, założycielkę białostockiej Wspólnoty Wnuków Sybiraków.

Janina Rutkowska urodziła się w pobliżu Kiejdan na obecnych terenach Litwy. Już po wojnie jej ojciec został skazany przez trybunał wojskowy w Wilnie na 10 lat łagrów, a 22 maja 1948 roku rodzinę – czworo malutkich dzieci i ich mamę zesłano na Sybir za Krasnojarsk. Tylko determinacja matki spowodowała, że dzieci przeżyły. Dziś po latach Janina Rutkowska z ogromną estymą mówi o swojej mamie: w nas dzieciach zasiała polskość, z podziwem i dumą opowiadała o dziejach naszego narodu, uczyła historii Polski, uczyła nas, by nie krzywdzić nikogo, nie mścić się, bo krzywdy naprawi Bóg.

Baśń Andersena poświęcona matce w ustach pani Janiny Rutkowskiej ma więc szczególny wydźwięk. To ważne przesłanie do wszystkich dzieci. Zapraszamy do odsłuchu!


 

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych Pani Janiny Rutkowskiej, od lewej:

1. Ludwiga Jasudowicz, mama Janiny Rutkowskiej.
2. Zdjęcie rodzinne wykonane na Syberii.
3. Zdjęcie komunijne (Janina Rutkowska druga z lewej).

Do góry