Słuchowisko radiowe "Życie na zderzaku" w ramach projektu: Białostockie drogi do wolności

„Życie na zderzaku” – słuchowisko radiowe na podstawie wspomnień Mistrza Cechowego Rzemiosła Samochodowego w ramach projektu "Białostockie drogi do wolności".

Audycja opowiada o przedwojennym życiu białostoczan widzianym z perspektywy wspomnień Michała Zalewskiego i jego losów „zwykłego chłopaka”. To unikalna okazja do pokazania historii regionalnej i codzienności białostockiej.

PREMIERA PUBLICZNA:
11 grudnia 2018 r. (wtorek)
godz. 17.00
Studio Rembrandt
Polskiego Radia Białystok
ul. Świerkowa 1

Życiorys bohatera sprzęga się z wieloma postaciami białostockiego świata. Będąc Mistrzem Cechowym Rzemiosła Samochodowego, założył pierwszy warsztat mechaniczny w Białymstoku.

(Powyżej dokument potwierdzający uprawnienia Mistrza Cechowego Rzemiosła Samochodowego; fotografia ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymtoku)

W czasie wojny został aresztowany i osadzony w Ostaszkowie. Adresatem jego wspomnień, snutych w obozie, jest Józef Kajewski, który działał w Armii Krajowej i zajmował się fałszowaniem dokumentów dla podziemia. Słuchowisko opiera się na retrospekcji bohatera, który wspomina odradzający się po zaborach Białystok. Barwne życiorysy i wydarzenia budują szczególny klimat miasta na pograniczu, w którym ścierają się różne kultury.

(Józef Kajewski wśród więźniów obozu w Morszańsku, 1947 rok; fotografia ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru)

Słuchowisko powstało dzięki współpracy z Polskim Radiem Białystok

Scenariusz: Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Muzyka: Marek Kubik

W głównych rolach usłyszymy Ryszarda Dolińskiego i Mateusza Smacznego – aktorów Białostockiego Teatru Lalek. Oprócz nich w słuchowisku wystąpili również: Alicja Bach, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Zbigniew Litwińczuk, Adam Milewski, Krzysztof Bitdorf, Mirosław Janczuk, Piotr Wiktorko, Maciej Zalewski. W obsadzie znaleźli się też radiowcy – Źmicier Kościn, Olga Gordiejew-Pobot, Michał Stepaniuk i Jarosław Iwaniuk. Realizator akustyczny słuchowiska - Paweł Antosiewicz.

Zapraszamy na antenę Polskiego Radia Białystok 16 grudnia o godz. 18.05

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".

Plakat Życie na zderzaku.jpg

rozmiar: 1,08 MB JPG pobierz
Do góry