Peleton Pamięci 17.09

Peleton Pamięci 17.09 – pokaż, że jesteś z nami! 

Wiemy, że wielu z Was czekało na to, aby wspólnie przejechać przez Białystok podczas tegorocznej edycji Peletonu Pamięci, ale ze względu na obecną sytuację epidemiczną, organizacja wydarzenia w tradycyjnej odsłonie nie jest możliwa.


Jednak znaleźliśmy rozwiązanie… 

Jeżeli chcesz być częścią tej edycji Peletonu Pamięci – wsiądź na rower i pokaż, że jesteś z nami i pamiętasz!

Przejazd zacznij w godzinach 16:00 – 20:00 od ul. Węglowej 1, gdzie znajduje się Muzeum Pamięci Sybiru – tutaj będziemy na Ciebie czekać, by opowiedzieć o Muzeum i znajdującym się przy nim pomniku „Bohaterskim Matkom Sybiraczkom”. Następnie, ulicą Poleską, Monte Cassino i Kopernika, przejedź w kierunku Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (ul. gen. Józefa Bema 100). Kolejny postój zrób na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Zwierzynieckiej. Końcowy przystanek to Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka – tutaj będziesz mógł zapalić znicz i spotkać się z nami.

Na trasie zrób sobie zdjęcie i użyj hasztagu #peletonpamieci. Dzięki temu będziemy mogli szybko odnaleźć je na Facebooku, Instagramie czy Twitterze. Z nadesłanych zdjęć stworzymy unikalną galerię, dzięki której będziemy mogli pokazać, że wspólnie uczciliśmy 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Oficjalna strona wydarzenia -> https://www.facebook.com/events/3542313972480069/

Powodzenia! 
Zespół Muzeum Pamięci Sybiru

Szczegółowy opis przystanków:

Start 
Muzeum Pamięci Sybiru
Pomnik „Bohaterskim Matkom Sybiraczkom”
ul. Węglowa 1

Peleton rozpocznie się na terenie siedziby Muzeum Pamięci Sybiru, przy ulicy Węglowej 1. Wyruszamy spod pomnika poświęconego Matkom Sybiraczkom. Rzeźba autorstwa Katarzyny i Ryszarda Piotrowskich przedstawia matkę tulącą do piersi maleńkie dziecko. Na dole rzeźby znajdują się figury jeszcze dwojga dzieci. Najstarsze z nich trzyma walizkę – symbol ich zesłańczego losu. Rzeźba znajduje się przy torach, którymi 80 lat temu białostoczanie rozpoczęli swą tułaczkę na Sybir. To swoisty hołd oddany bohaterskim Matkom Sybiraczkom, których determinacji i poświęceniu wiele dzieci zawdzięcza życie. Pomnik powstał dzięki staraniom białostockiego oddziału Związku Sybiraków.

Przystanek 2 
Podlaski Oddział Straży Granicznej
Tablica upamiętniająca Armię Ochotniczą ul. gen. J. Bema 100

Kolejny przystanek znajduje się przy ul. gen. J. Bema. 18 lipca 2020 roku na ogrodzeniu siedziby Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej została odsłonięta tablica upamiętniająca Armię Ochotniczą utworzoną w 1920 roku. Przy ulicy Bema mieściły się wtedy koszary 8. Pułku Artylerii Polowej. Tu znajdował się punkt zborny ochotników. Biuro werbunkowe było prowadzone przez sekcję Obywatelskiego Komitetu Obrony Narodowej i członków Towarzystwa „Sokół". Do Armii Ochotniczej zgłosiło się do 30 września 1920 roku ponad 105 tys. ochotników. Wśród nich znalazło się około 600 mieszkańców Białegostoku i okolic. Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej został gen. broni Józef Haller.Przystanek 3 
Cmentarz Wojskowy
ul. Zwierzyniecka

Kolejny przystanek to Cmentarz Wojskowy przy ul. Zwierzynieckiej. Cmentarz powstał w początkach 1920 roku jako miejsce pochówku poległych w walkach na terenie Białegostoku i okolic w roku 1919. Później dołączono tam także tych, którzy polegli w roku 1920. W latach następnych na cmentarzu spoczęły ekshumowane szczątki żołnierzy polskich z grobów znajdujących się w okolicach Białegostoku. Według spisu z lat 1919-1924 na cmentarzu wojskowym znajdowało się 789 mogił.
W głównej alei cmentarza znajdują się dwie płyty poświęcone nieznanym żołnierzom. Jedna z nich opatrzona jest napisem: „Nieznanemu żołnierzowi Wolna Polska 1914-1920". Najstarszym rangą żołnierzem polskim pochowanym na cmentarzu wojskowym jest Lucjan Kędzierski, dowódca 14. Pułku Artylerii Polowej Wielkopolskiej, który zmarł (z ran odniesionych w bitwie pod Mińskiem) w szpitalu wojskowym w Białymstoku 16 sierpnia 1920 roku.

Meta 
Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka
ul. Sybiraków 2

Finał Peletonu odbędzie się przy Pomniku–Grobie Nieznanego Sybiraka przy ul. Sybiraków 2. To szczególne miejsce na mapie Białegostoku. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 17 września 1997 roku. Autorem projektu jest białostocki artysta Dymitr Grozdew. Pomnik to ogromny metalowy krzyż. Bryła granitu wbudowana w cokół pomnika przedstawia zaspę śnieżną z napisem: „Z trudu naszego i znoju Polska powstała by żyć". Przed pomnikiem na torach umieszczono wózek kolejowy – symbol deportacji i katorżniczej pracy, na nim godło Sybiraków i napisy. Dziś jest to Grób Nieznanego Sybiraka, w którym umieszczono dwie urny z prochami zesłańca Sybiru z miejscowości Kwitok (obwód irkucki) i żołnierzy Armii Krajowej z obozu Borowicze. Z tyłu pomnika znajduje się Ściana Pamięci. Po środku widnieje Krzyż Katyński, zaś po obu stronach krzyża znalazły się tabliczki z imionami i nazwiskami nieżyjących Sybiraków, zmarłych na zesłaniu, ale również w Polsce. Fundatorami tabliczek są ich potomkowie – Polacy zamieszkujący niemal wszystkie kontynenty. 
Do góry