Narodowe Czytanie Przedwiośnia w Muzeum Pamięci Sybiru

Tegorocznemu czytaniu w ramach akcji „Sybiracy czytają Przedwiośnie”, towarzyszyła refleksja na temat losów głównego bohatera powieści w kontekście poszukiwania przez niego własnej tożsamości i świadomej drogi życiowej, ujęta w haśle: Cezarego Baryki droga do Polski i polskości.

13 września br. wybrane fragmenty powieści zaprezentowali Sybiracy, aktorzy, studenci Akademii Teatralnej, białostoccy wykładowcy i nauczyciele oraz… pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru. W wydarzeniu udział wzięli również uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku. Przedwiośnie rozbrzmiewało w Muzeum wśród eksponatów, które podobnie jak Cezary Baryka przebyły drogę z Rosji do Polski i w Teatrze Szkolnym Akademii Teatralnej wśród scenografii przedstawiającej szklane domy.

Wybranym do prezentacji fragmentom „Przedwiośnia” przyświecała idea pokazania polskich losów w Rosji i Polsce na tle rewolucji i początków kształtowania się państwa polskiego, których obserwatorem był wnuk polskiego zesłańca Cezary Baryka. Prezentowane fragmenty niejednokrotnie wprost nawiązywały do wydarzeń trochę późniejszych i do losów Sybiraków, którzy je prezentowali. Wojna, życie w komunistycznej Rosji, lekcje języka polskiego i trudna nauka patriotyzmu na obczyźnie, śmierć rodziców, powrót do Ojczyzny. Szklanych domów nie znalazł Cezary Baryka, nie znaleźli ich również Sybiracy po powrocie do komunistycznej Polski.

Do góry