Słuchowisko "Życie na zderzaku" docenione na XIX Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie

Aktorów doceniono za kreację bohaterów słuchowiska „Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności”, zrealizowanego przez Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z Polskim Radiem Białystok. Ryszard Doliński otrzymał główną nagrodę aktorską za rolę Michała Zalewskiego właściciela pierwszego warsztatu samochodowego w Białymstoku, zaś Mateusz Smaczny nagrodę za drugoplanową rolę męską. W słuchowisku wcielił się on w Józefa Kajewskiego, przyjaciela Michała Zalewskiego.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” to konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. Odbywa się raz w roku w Sopocie od 2001 r.

W tegorocznej edycji Festiwalu wzięły udział 34 słuchowiska oraz 28 spektakli telewizyjnych. Wśród słuchowisk nominowanych znalazło się słuchowisko „Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności”, które zostało wyprodukowane przez Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z Polskim Radiem Białystok. Partnerem wydarzenia jest Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Wydział Sztuki Lalkarskiej.

Nagrody przyznało jury pod przewodnictwem Cezarego Harasimowicza (w składzie Małgorzata Kożuchowska, Maciej Małecki, Jacek Kopciński, Igor Gorzkowski i Krzysztof Sielicki)

Białostoczanie będą mogli usłyszeć jeszcze raz opowieść o losach Michała Zalewskiego i Józefa Kajewskiego już podczas Dni Miasta Białegostoku 23 czerwca 2019 roku o godz. 20.00 na dziedzińcu Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza (Wydział Sztuki Lalkarskiej) przy ul. Sienkiewicza 14.

Słuchowisko powstało na podstawie nieopublikowanych nigdzie wspomnień bohatera pt. „Powieści przeżytych lat”, będących w posiadaniu Muzeum Pamięci Sybiru oraz wspomnień córki – Iliany Zalewskiej. Autorkami scenariusza są Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak - dzienniakrki Polskiego Radia Białystok.

Bohaterowie słuchowiska Michał Zalewski i Józef Kajewski poznają się w obozie w Ostaszkowie w 1944 roku. To z obozowej perspektywy snują narrację o przedwojennym Białymstoku. Michał Zalewski wrócił z Ostaszkowa do Białegostoku po dwóch latach niewoli na początku 1946 roku, zaś Józef Kajewski opuścił obóz dopiero w listopadzie 1947 roku. Wśród eksponatów Muzeum Pamięci Sybiru znajduje się niecodzienna pamiątka – klamra do paska wykonana w Ostaszkowie przez głównego bohatera naszego słuchowiska – Michała Zalewskiego.Klamra do paska wykonana w Ostaszkowie

przez Michała Zalewskiego (w zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru)

Ostaszków kojarzony jako miejsce zbrodni na polskich oficerach w roku 1940, był również więzieniem dla żołnierzy AK i ludności cywilnej w latach 1944-1947. Od listopada 1944 r. Sowieci rozpoczęli masową akcję aresztowań wśród ludności polskiej. Trzema transportami odjechało blisko 2,9 tys. internowanych. Większość wywiezionych do Ostaszkowa pochodziła z województwa białostockiego. Przeważali żołnierze organizacji niepodległościowych, ale wśród wywożonych znaleźli się przedstawiciele inteligencji, podziemnej administracji państwowej oraz całkowicie przypadkowi ludzie. Pierwsze transporty z Białegostoku do Ostaszkowa odjechały z Dworca Poleskiego (obecnie Fabryczny) przy ulicy Traugutta już 8 listopada 1944 roku. Wiele scen w naszym słuchowisku rozgrywa się w obozie w Ostaszkowie.

Na zdjęciu Józef Kajewski wśród więźniów obozu w Morszańsku, 1947 (Fot. ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru).

Do góry