Ferie w Muzeum Pamięci Sybiru!

Zapraszamy w podróż po odległej Syberii, krainie wiecznej zmarzliny, zachwycających krajobrazów, tajemniczych ludów oraz… niesamowitych historii i legend. Spędź ferie w Muzeum Pamięci Sybiru!

Wtorek (22.01.2019)
Przystanek I: Dlaczego Białystok?
Listy z osiołkiem
– bajka z historią w tle

Uczestnicy zajęć poznają najnowszą publikację Muzeum Pamięci Sybiru „Listy z osiołkiem” autorstwa Bogusława Kosela. Książka opowiada historię autentycznej korespondencji spisanej podczas II wojny światowej i znalezionej w jednym z rozbieranych białostockich domów. Niezwykłe i wzruszające listy należały do pacjenta szpitala Aleksego Nikołajewa i jego córki Zosi. W nawiązaniu do tekstu, każdy z uczestników zajęć uszyje swojego „filcowego osiołka” – tytułowego bohatera książki. Dzięki bliskim dzieciom postaciom, listy stają się pretekstem do wprowadzenia uczniów w kontekst historyczny II wojny światowej.

Środa (23.01.2019)
Przystanek II: Nad brzegiem Bajkału
Opowiem Ci o Syberii. Moja magiczna książka

Kim jest Angara, córka Bajkała? Warsztaty plastyczne, których efektem będzie skonstruowanie książki-rzeźby- ilustracji do wybranej baśni syberyjskiej lub kazachskiej. Dzieci ożywiają książki, które nie znajdują już swoich czytelników. W ich rękach opuszczone i niechciane, zamiast trafić na makulaturę, otrzymują drugie życie, służąc jako materiał do zbudowania kolejnej literackiej narracji. Dzieci uczą się obcowania z książką, przenosząc usłyszaną historię o ludach na przestrzenną formę ilustracji do tekstu.

Czwartek (24.01.2019)
Przystanek III: Syberia
– kraina wiecznej zmarzliny
Syberyjskie krajobrazy

Czy znacie najzimniejsze miasto na Ziemi? Podczas warsztatów uczestnicy odkrywają wszystkie zakątki geograficzne Syberii – od wiecznie zmarzniętej tajgi po tundrę. Poznajcie największych polskich badaczy Syberii i ich przełomowe odkrycia, rozwiązują zagadki związane z syberyjską fauną i florą. Sprawdzeniem wiedzy uczestników będzie wykonanie kolażu przedstawiającego wybrany syberyjski krajobraz.

Piątek (25.01.2019)
Przystanek IV: Z wizytą na Dalekim Wschodzie
Tajemnicze ludy i plemiona Syberii

Kto mieszka na Syberii? I czy w ogóle można tam mieszkać, jeżeli przez większą część roku panuje zima? Czy ktoś wie, kim są Jakuci, Buriaci, Ajnowie i Ewenkowie? To tylko cztery spośród kilkudziesięciu ludów zamieszkujących ogromne połacie tajgi i tundry. Poznajmy zwyczaje i stroje rdzennych ludów syberyjskich oraz ciekawostki z ich życia. To od nich Polacy zsyłani w głąb Syberii uczyli się trudnej sztuki przetrwania. W części praktycznej warsztatów uczestnicy samodzielnie wykonają własne przypinki inspirowane wzornictwem ludów dalekiej północy.

Wszystkie zajęcia są przewidziane dla dzieci od 8 do 12 roku życia i odbywają się w godzinach: 10:00-11:15 / 12:00-13:15. Cena: grupa: 24 zł wejścia indywidualne: 1 zł
Prosimy o zgłoszenia telefoniczne: wtorek - piątek w godz. 9.00-17.00 nr tel. 795 650 802, najpóźniej do trzech dni przed terminem warsztatów.

Do góry