Edukacyjne Środy w Muzeum Pamięci Sybiru

Zapraszamy na Edukacyjne Środy w Muzeum Pamięci Sybiru!

Co tydzień będziemy dzielić się z Wami materiałami, które wypracowaliśmy podczas naszych lekcji i warsztatów. Czasem będą to ciekawostki, innym razem krzyżówki czy pomysł na zabawki i wspólne spędzanie czasu z Waszymi pociechami.

Dzisiaj chcielibyśmy przypomnieć naszą pierwszą publikację wydaną z myślą o najmłodszych  „Listy z Osiołkiem”. Inspiracją do powstania książki stały się autentyczne listy spisane przez Aleksego Mikołajewa do swojej córki Zosi podczas II wojny światowej i znalezione w jednym z rozbieranych białostockich domów. Na niewielkim pudełku od lekarstw, w których były ukryte, znajdował się podpis: Aleksy Nikołajew 18.01.1945 Apotheke Stolzenau.

Jak Aleksy Nikołajew zimą 1945 roku znalazł się w niewielkim miasteczku Stolzenau w Dolnej Saksonii, kilkaset kilometrów za linią frontu. A jak listy znalazły się w Białymstoku? Z tym pytaniem możecie spróbować się zmierzyć wraz z autorem książki.

Wspólna lektura to przede wszystkim niewymuszony pretekst do rozmowy z najmłodszymi o wojnie, próba poszukiwania odpowiedzi na pytania, czym jest wojna i dlaczego powinniśmy pamiętać o trudnych wydarzeniach z przeszłości i do nich powracać.

Waszym kompanem w czytaniu niech będzie filcowy osiołek, którego sami możecie wykonać ze swoimi pociechami.

Na dole strony znajdziecie do pobrania pliki w wersji elektronicznej: publikacjęListy z Osiołkiem” oraz gotowy szablon do samodzielnego wykonania osiołka. 

Wszystkie elementy należy wyciąć i odrysować na filcowym materiale. Osiołka możecie wypchać watą, grochem bądź skrawkami niepotrzebnych już materiałów. Cały korpusik z resztą elementów ciała zwierzątka trzeba wykończyć włóczką używając ulubionego ściegu. Nie zapomnijcie o ogonku, który możecie wykonać z kawałka materiału, sznurka czy koralika.

Nie lubicie szyć? Osiołka możecie też wyciąć i po prostu pokolorować!

Do góry