Edukacyjne Środy w Muzeum Pamięci Sybiru

Drumla to instrument szarpany, o bardzo starym rodowodzie, sięgającym 4 wieku p.n.e. Wykonany jest z metalu lub drewna. Pochodzi ze stepów Azji i Gór Ałtaju, choć na drumli gra się w wielu krajach i na wielu kontynentach. W Jakucji drumlę uznano za instrument narodowy.

Dla ucha prawdziwego Sachy, czyli mieszkańca Jakucji, najmilszą muzyką jest dźwięk drumli,  która wydaje dziwny, wibrujący dźwięk trącanej palcem stalowej struny. Jakuci są bardzo blisko natury i przy pomocy drumli przekazują piękno przyrody, która ich otacza.

Drumla nie jest zwykłym instrumentem etnicznym. Uważana jest za starożytny i święty. To instrument przodków i instrument przyszłości. W Jakucji, krainie myśliwych, muzyka jest poszukiwaniem harmonii z przyrodą, nawiązuje do szamanizmu i animistycznych wierzeń, dlatego w muzyce pojawiają się instrumentalne i wokalne naśladowanie odgłosów zwierząt i przyrody. W przeszłości na tym instrumencie grały wyłącznie kobiety. Przy pomocy drumli potajemnie przyznawały się, że pokochały jakiegoś chłopaka. Obecnie na drumli grają też mężczyźni.  

W Jakucku znajduje się Światowe Centrum Drumli.

Nauka gry na drumli jest jednym z elementów lekcji muzealnej pt. „W kraju Jakutów”, poświęconej obyczajowości narodu Sacha i Wacławowi Sieroszewskiemu, który ją opisał.

Zapraszamy do Muzeum Pamięci Sybiru!

Jak zagrać na drumli?

Gra na drumli jest bardzo łatwa:

  1. Bierzemy instrument w lewą dłoń tak, by chwycić za ramkę drumli.
  2. Wkładamy płaską część ramion drumli między wargi, nie dotykając zębów.
  3. Nie dotykamy języczka drumli.
  4. Wypuszczamy lekko powietrze i szarpiemy delikatnie za języczek drumli.
  5. Języczek drumli powinien drgać luźno i nie obijać się o nasze palce, zęby lub język.
  6. Gramy, wypowiadając podczas gry samogłoski a, e, o, u.
  7. Aby grać głośno, natężamy wydmuchiwane powietrze. 

Ćwiczenie czyni mistrza!

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego.


Zdjęcie w miniaturze: Miedzioryt „Jakuci” ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru.

Do góry