Edukacyjne środy w Muzeum Pamięci Sybiru

17 maja minęła 102 rocznica śmierci Bronisława Piłsudskiego, pisaliśmy o nim niedawno, ale w Edukacyjnych Środach raz jeszcze przypomnimy o jego dokonaniach.

Polski badacz zarejestrował na 100 wałkach fonograficznych muzykę, modlitwy, pieśni i legendy ludu Ainu, a na kilkuset fotografiach uwiecznił jego przedstawicieli. Fonograf sprowadzono dla niego specjalnie ze Stanów Zjednoczonych. Ten poprzednik gramofonu był pierwszym urządzeniem służącym do mechanicznego zapisywania i odtwarzania dźwięku. Wynalazł je w 1877 roku Thomas Edison, a w kolejnych latach wielokrotnie go ulepszano.

Na początku lat 80. XX wieku, dzięki specjalnemu urządzeniu skonstruowanemu przez firmę Sony, udało się odtworzyć nagrania i po raz pierwszy usłyszeć oryginalną mowę Ajnów sprzed blisko 100 lat! W Japonii powstał musical dla dzieci oparty na melodiach zarejestrowanych przez polskich badaczy, zatytułowany Opowieści zapisane na wałkach wujka Piłsudskiego”.

W zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru znajduje się fonograf i cylinder celuloidowy zbliżony do tego, którego używał Bronisław Piłsudski, możecie go zobaczyć poniżej! W tle fragment oryginalnego nagrania starej ajnoskiej pieśni.

Zainteresowała was postać badacza i kultura Ajnów? Tutaj przeczytasz więcej o jego dokonaniach: https://bit.ly/2X8KoxU.

Sprawdź też nasze puzzle do pobrania! Czy potraficie odgadnąć kto pojawia się w tle tuż za plecami badacza?

Do pobrania: Edukacyjne Środy – Puzzle.

Poniżej prezentujemy instrukcję poglądową. Dziękujemy za wspólną zabawę!

Do góry