80. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Katyń #Pamiętamy
80. rocznica Zbrodni Katyńskiej

80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej postanowiliśmy w Muzeum Pamięci Sybiru uczcić w sposób szczególny tworząc nową wystawę pt. „Katyń #Pamiętamy”. Chcieliśmy, żeby była to instalacja artystyczna, którą będzie można zaprezentować nie tylko w naszej siedzibie, ale także w innych instytucjach kultury i w różnych przestrzeniach miejskich. Niestety, plany te nagle pokrzyżowała pandemia, stawiając przed nami dodatkowe, równie ambitne wyzwania. Projekt wystawy został zmodyfikowany i przeniesiony do przestrzeni wirtualnej w postaci strony internetowej katynpamietamy.com. Dzięki temu stał się jeszcze bardziej uniwersalny i powszechnie dostępny.

Temat Zbrodni Katyńskiej jest dla nas – tak, jak dla wszystkich Polaków niezwykle istotny dlatego związana z nim ekspozycja „Memoriał Katyński” będzie jednym z najbardziej poruszających elementów wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru. „Memoriał” zostanie zlokalizowany w podziemiach dawnej składnicy wojskowej przy ul. Węglowej 1 w Białymstoku, gdzie mieści się nasza siedziba. Ujrzymy tam wyłaniające się z mroku tablice z nazwiskami ofiar, a mgliste światło przebijające spomiędzy pni drzew odsłaniać będzie sylwetkę polskiego oficera klęczącego w oczekiwaniu na śmiertelny strzał. W tym miejscu będą też wyeksponowane przedmioty z grobów polskich oficerów pozyskane z Muzeum Katyńskiego. 

Na stronie katynpamietamy.com postanowiliśmy zaprezentować również część naszych zbiorów muzealnych, upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej z woj. białostockiego.

Wystawa „Katyń #Pamiętamy” będzie eksponowana nie tylko w przestrzeni wirtualnej. Kiedy tylko będzie to możliwe, Widzowie zobaczą ją także w formie rzeczywistej, przestrzennej instalacji.

Projekt „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru” realizowany jest w ramach działania Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

 

Do góry