"Wielkopolanie ku Niepodległej" - relacja

Wystawa, koncert i panel dyskusyjny – to efekt współpracy Muzeum Pamięci Sybiru z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości.

Muzeum Pamięci Sybiru stawia na współpracę z instytucjami kultury z całego kraju i zagranicy. Tym razem gościliśmy Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Efektem współpracy była wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku”, której wernisaż odbył się w czwartek (06.06) na Rynku Kościuszki w Białymstoku, panel dyskusyjny oraz koncert pt. „Kartka z powstania”- tu na scenie wystąpiła znakomita skrzypaczka Jaśmina Pawłowska wraz z zespołem.

- „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” to projekt popularyzujący wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim w rocznicę jego stulecia. Jest ważnym elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – podkreślał Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Wystawa, panel i koncert to także element promocji idei budowy w Poznaniu nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W poszczególnych modułach wystawy zwiedzający mogą poznać historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz kultywowanie pamięci o zwycięskim zrywie. 

Takie połączenie sił ma również duże znaczenie dla budującego się Muzeum Pamięci Sybiru.

- Współpraca z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości to kolejny z etapów działań Muzeum Pamięci Sybiru mających na celu promocję działalności Muzeum w kraju jak i wymianę doświadczeń pomiędzy instytucjami kultury – mówił Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Do tej pory Muzeum nawiązało współpracę m.in. z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu we Włoszech, Fundacją Kresy-SyberiaFundacją Rzymską Margrabiny J. S. Umiastowskiej w Rzymie, Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) w Sankt Petersburgu, Obwodowym Muzeum Krajoznawczym im. M. B. Szatiłowa w Tomsku i Stowarzyszeniem Rosyjskich Muzeów Pamięci

Wystawę będzie można oglądać do 13 czerwca.

Do góry