„Wielkopolanie ku Niepodległej” na Rynku Kościuszki

"Wielkopolanie ku Niepodległej” 

wystawa poznańskiego muzeum na Rynku Kościuszki

 

6 czerwca na Rynku Kościuszki odbędzie się wernisaż wystawy „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku”. Jej obecność w Białymstoku jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum Pamięci Sybiru, a Wielkopolskim Muzeum Niepodległości z Poznania.

Wystawę stworzono z myślą o mieszkańcach największych polskich miast. Pokazano ją już m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Na koniec podróży po Polsce, przed powrotem do Poznania wystawa zawita do Białegostoku.

Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” popularyzuje wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim w rocznicę jego stulecia i jest ważnym elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. To także element promocji idei budowy w Poznaniu nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 . W poszczególnych modułach wystawy zwiedzający mogą poznać historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz kultywowanie pamięci o zwycięskim zrywie.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Dzień wcześniej do Poznania przyjechał Ignacy Jan Paderewski. Jego powitanie przez poznaniaków zamieniło się w wielką, patriotyczną manifestację. Walki rozpoczęły się następnego dnia. Powstańcze oddziały formowały się w całej Wielkopolsce, opanowując miejscowości i obszary na czterech frontach: północnym, południowym, zachodnim i południowo-zachodnim. Powstanie Wielkopolskie było jedynym tak dużym, zwycięskim i skutecznym zrywem w historii Polski. Do jego sukcesu przyczyniła się postawa Wielkopolan – powstanie było zrywem obywatelskim – przyłączyły się do niego wszystkie warstwy społeczne. Miało ono zasięg regionalny (Wielkopolska, Kujawy, Ziemia Lubuska) , ale znaczenie narodowe!

 

Zapraszamy 6 czerwca na Rynek przed Katedrą:

godz. 10.00 - wernisaż wystawy

 

Następnie do

Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1A :

godz. 11.00 – koncert „Kartka z powstania”

godz. 12.00 – panel dyskusyjny

 

Nawiązanie współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości to kolejny z etapów działań Muzeum Pamięci Sybiru mających na celu promocję działalności Muzeum w kraju jak i wymianę doświadczeń pomiędzy instytucjami kultury.

Do tej pory Muzeum nawiązało współpracę m.in. z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu we Włoszech, Fundacją Kresy-Syberia, Fundacją Rzymską Margrabiny J. S. Umiastowskiej w Rzymie, Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) w Sankt Petersburgu, Obwodowym Muzeum Krajoznawczym im. M. B. Szatiłowa w Tomsku i Stowarzyszeniem Rosyjskich Muzeów Pamięci

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. Sfinansowano ją ze środków Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz IPN, Archiwum Państwowego i na wcześniejszym etapie z Programu „Niepodległa”.

 

Do góry