Litwa - Białoruś - Ukraina

 • cat

  Bereza Kartuska

  Ilustracja do artykułu Ruiny klasztoru Kartuzow.JPG

  Bereza Kartuska mała miejscowość w północno-zachodniej części Polesiu. Niczym nie wyróżniająca się od pozostałych tego typu osad. Kilkadziesiąt starych, nie specjalnie ładnych domów, przeplatanych socjalistyczną budową. Tak naprawdę nie ma czego oglądać w centrum. Pomnik Lenina, też niczym nie zachwyca, typowa bryła wodza rewolucji.

 • cat

  Bagna Polesia

  Ilustracja do artykułu Poleskie jezioro.JPG

  Najprostsze skojarzenie związane z Polesiem to oczywiście bagno. Polesie to bagna. Tak było w przeszłości, jeszcze w okresie międzywojennym, a jak jest dzisiaj?

 • cat

  Pińsk

  Ilustracja do artykułu IMGP2074.JPG

  Pińsk stolica zachodniego Polesia. W II Rzeczypospolitej w momencie powołania województwa poleskiego, to właśnie Pińsk wyznaczony został na stolicę administracyjną. W rzeczywistości nigdy jednak nią nie został, a tymczasowo ulokowane urzędy w Brześciu faktycznie przetrwały tam aż do wybuchu wojny.

 • cat

  Twierdza Brześć - bohater Związku Sowieckiego

  Ilustracja do artykułu IMGP0390.JPG

  Twierdza Brześć jest samodzielnym systemem umocnień ulokowanym obok właściwego miasta Brześć. Choć tak w rzeczywistości to znajduje się w samym jego centrum, a precyzyjnej w miejscu centrum historycznego miasta.

Do góry