Kresy

 • cat

  Marchlewszczyzna i Dzierżyńszczyzna – polski eksperyment w Związku Sowieckim

  Ilustracja do artykułu rys2.jpg

  W wyniku podziału ustanowionego przez granicę ryską, zarówno w ukraińskiej, jak i w białoruskiej republice socjalistycznej pozostała duża grupa ludności polskiej.

  Więcej
 • cat

  I wojna światowa na dawnych ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego

  Ilustracja do artykułu 2a. Baranowicze, The Great War period - German occupation.jpg

  Stosunki społeczno-polityczne na dawnych ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego weszły z nową fazę wraz z wybuchem I wojny światowej. Co prawda w pierwszym roku działań militarnych nie nastąpiły żadne decydujące zmiany, ale już latem 1915 roku wraz z rozpoczęciem ofensywy przez armię niemiecką sytuacja uległa diametralnemu przewartościowaniu.

 • cat

  Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921 roku. Traktat ryski

  Ilustracja do artykułu rys 2.jpg

  Wybuch Rewolucji Październikowej w 1917 roku i koniec I wojny światowej w listopadzie 1918 roku zapowiadał duże zmiany polityczno-społeczne w Europie Wschodniej w porównaniu do XIX wieku.

  Więcej
 • cat

  Bereza Kartuska

  Ilustracja do artykułu Ruiny klasztoru Kartuzow.JPG

  Bereza Kartuska mała miejscowość w północno-zachodniej części Polesiu. Niczym nie wyróżniająca się od pozostałych tego typu osad. Kilkadziesiąt starych, nie specjalnie ładnych domów, przeplatanych socjalistyczną budową. Tak naprawdę nie ma czego oglądać w centrum. Pomnik Lenina, też niczym nie zachwyca, typowa bryła wodza rewolucji.

Do góry