"Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej" - najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru

Noc 10 lutego 1940. Pamiętamy

Album „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” to najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru, która zawiera niezwykłe rysunki Aliny Maliszewskiej, stanowiące wizualizację jej własnych przeżyć i doświadczeń innych Sybiraków. Jej promocja odbyła się w piątek (08.02) w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Było to jedno z wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 79. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir.

Alina Maliszewska jest ikoną polskiej animacji filmowej, współautorką rysunkowych seriali, takich jak „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Baśnie i waśnie” i „Proszę słonia”, a także reżyserką czterdziestu filmów animowanych, w tym dla dorosłych, m.in. „Przygód w paski” czy „Plugawego słowa”. To też plastyczka, scenarzystka i scenografka.

Zanim stała się uznaną artystką, przeszła gehennę związaną z zesłaniem. 13 kwietnia 1940 r., z uwagi na przeszłość ojca (który jako były legionista został uwięziony przez Sowietów) wraz z matką i bratem została wywieziona do Kazachstanu. W 1941 r. brat trafił do Armii gen. Władysława Andersa, a trzy lata później Alina wraz z matką zbiegła z zesłania i przedostała się szczęśliwie do Bielska Podlaskiego. Wówczas dowiedziała się, że Jej ojciec w czasie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej, za co został rozstrzelany przez Niemców.

W albumie „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” można zobaczyć wiele scen związanych z typową historią zesłańczej rodziny. Zostały one uporządkowane chronologicznie. Na początku prezentowane są obrazy związane z agresją sowiecką 17 września 1939 roku i pierwszymi represjami – w tym aresztowaniami. Po nich można obserwować polskie rodziny w drodze na Syberię lub do Kazachstanu. Najwięcej rysunków jest poświęconych pobytowi „na nieludzkiej ziemi”, ze wszystkimi jego aspektami, takimi jak wycieńczająca praca, choroby, głód i śmierć. Alina Maliszewska była wywieziona jako trzynastoletnie dziecko, zrozumiałym więc jest, że wiele uwagi poświęciła sytuacji zesłańczych dzieci, w tym umieszczonych w domach dziecka. Ostatnim elementem tej rysunkowej układanki jest dokumentacja niezwykłej, udanej ucieczki Autorki i jej matki z zesłania.

Publikacja dostępna jest w sklepie internetowym Muzeum Pamięci Sybiru. Promocji wydawnictwa w Filharmonii Podlaskiej towarzyszyło też otwarcie wystawy o tym samym tytule. Po wernisażu odbył się koncert in memoriam 79. rocznicy pierwszych wywózek na Sybir pt. Pamięć.

Do góry