XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

Od 17 lat w Białymstoku organizowany jest Międzynarodowy Marsz Pamięci Sybiru. Celem uroczystości jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX w. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu.

W tym roku marszowi towarzyszy hasło OJCZYZNA W NASZYCH SERCACH I PAMIĘCI. Uroczystości zaczynają się w dniu 8 września o godz 10.00 przy Pomniku Katyńskim ul. Podleśna w Białymstoku. Uczestnicy przejdą od Pomnika Katyńskiego do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2  w Białymstoku.

W tym wyjątkowym wydarzeniu bierze udział kilkanaście tysięcy osób, głównie Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, jak również młodzież szkolna i harcerze. Co roku przyjeżdżają goście z Australii, USA, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy i innych krajów.

Marszowi towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia kulturalne: wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru pt. „ Sybir - Niepodległa - Piłsudski. Pamięć Sybiru w Niepodległej” prezentowana na Rynku Kościuszki w Białymstoku oraz wystawa „Polacy w Kazachstanie 1936-1956. Wspomnienia i pamiątki ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru” prezentowana  w Centrum  Edukacyjno - Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru  przy ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. Ponadto Muzeum Wojska w Białymstoku ul. Kilińskiego 7 zaprasza na wystawę pt. „Listy z czasów wojny”. W dniu 7 i 8 września można zwiedzać Muzeum Sybiraków w dolnej części Kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku.  IPN Oddział w Białymstoku zaprasza na wystawę pt. „Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSSR w latach 1939-1941” i wystawę pt. „Rdzawe druty od ojczyzny dzielą nas… Internowani w latach 1944-1947” w plenerze obok Kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku.

Marszowi towarzyszą wydarzenia artystyczne: 

  • Koncert Ireny Santor – 7 września 2017r. o godz. 19.00 w Białostockim Ośrodku Kultury w sali kina Forum
  • Koncert 77. Drużyny Harcerskiej im. Armii Krajowej z Krzęcina pt. „Dęby Pamięci” 7 września o godz. 13.00 w Auli Widowiskowej Pedagogiki i Psychologii przy ul. Świerkowej 20 adresowany do młodzieży szkolnej biorącej udział w Marszu

Organizatorami XVII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru są: Związek Sybiraków, Urząd Miejski w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd  ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystości XVII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru zrealizowano ze środków budżetu Miasta Białegostoku.

Dokumenty do pobrania

Plakat.pdf

rozmiar: 2.37 MB PDF pobierz

Zaproszenie i program uroczystości.pdf

rozmiar: 3.22 MB PDF pobierz
Do góry