Peleton Pamięci 17.09

W niedzielne popołudnie 17 września na dziedzińcu Pałacu Branickich rozpoczął się Peleton Pamięci. Deszczowa aura nie zniechęciła niemal setki rowerzystów i rolkarzy, którzy postanowili wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Muzeum Pamięci Sybiru upamiętniającym 78. rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski oraz Światowy Dzień Sybiraka.

Zaplanowana trasa zaprowadziła uczestników do miejsc historycznych związanych z początkiem okupacji sowieckiej w Białymstoku. Na kolejnych przystankach, które odwiedził Peleton Pamięci, przybliżono wydarzenia i atmosferę tamtych czasów. Tematy poszczególnych punktów prezentowały się następująco:

1. start: dziedziniec Pałacu Branickich – wkroczenie wojsk niemieckich do Białegostoku

2. Rynek Kościuszki i ratusz – wymiana wojsk okupacyjnych

3. dom przy ul. Poleskiej 43 – aresztowanie rodziny Kleinów

4. dworzec towarowy - wywózki na Syberię i do Kazachstanu

5. meta: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - mapping na fasadzie Teatru

Szczegóły każdego z powyższych wydarzeń będziemy prezentowali w odcinkach podczas bieżącego tygodnia na naszym profilu Facebookowym. Wszystko po to, by każdy, kto nie mógł być z nami w niedzielę, mógł wirtualnie wziąć udział w naszym Peletonie Pamięci.

 

Partnerzy wydarzenia: Muzeum Wojska w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Rowerowy Białystok, Stowarzyszenie Grupa Wschód, Polskie Radio Białystok, Studium Wokalno - Aktorskie w Białymstoku, Wschodzący Białystok

Dokumenty do pobrania

Kalendarium historyczne.mp4

rozmiar: 328.05 MB MP4 pobierz

Peleton - 1. Pałac.mp3

rozmiar: 1.32 MB MP3 pobierz

Peleton - 2a. Rynek.mp3

rozmiar: 1.1 MB MP3 pobierz

Peleton - 2b. Rynek.mp3

rozmiar: 4.2 MB MP3 pobierz

Peleton - 3. Dom Kleinów.mp3

rozmiar: 1.7 MB MP3 pobierz

Peleton - 4. Dworzec.mp3

rozmiar: 918.52 KB MP3 pobierz
Do góry