79. rocznica pierwszych masowych deportacji - konferencja prasowa

79. rocznica pierwszych masowych wywózek na Sybir

Album „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej”, koncert symfoniczny, czy Bieg Pamięci Sybiru – to wydarzenia, jakie w 79. rocznicę pierwszych masowych wywózek na Sybir przygotowało Muzeum Pamięci Sybiru.

Noc 10 lutego 1940. Pamiętamy

Mroźną, zimową nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku aresztowano rozpoczęto akcję, podczas której wywieziono na Wschód ponad 140 tysięcy osób. Była to pierwsza masowa deportacja zorganizowana przez władze sowieckie z Kresów II Rzeczypospolitej.

W okresie okupacji sowieckiej praktycznie co piąty białostoczanin „zniknął” ze swego mieszkania, kamienicy, domu… Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały gigantyczne straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku Białegostoku.

- Ta tragiczna historia naszego miasta zobowiązuje nas do upamiętnienia ofiar deportacji w wyjątkowy sposób. Dlatego właśnie w Białymstoku budujemy Muzeum Pamięci Sybiru, instytucję kultury, której celem jest pielęgnowanie pamięci m.in. o wydarzeniach sprzed 79 lat. To dla nas szczególnie ważna inwestycja. Dążymy do wybudowania placówki, która będzie miejscem dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu. Zależy nam na tym, aby było to muzeum o europejskim zasięgu - mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Miasta Białegostoku.

Muzeum Pamięci Sybiru to obecnie największa inwestycja muzealna w Polsce na wschód od Wisły. Znajdzie ona swoją lokalizację w przedwojennym magazynie, w którego bezpośrednim sąsiedztwie kompletowano transporty Polaków zsyłanych na Sybir.

– Jako współcześnie żyjący białostoczanie czujemy się zobowiązani uczcić ofiarę poniesioną przez kilkaset tysięcy obywateli polskich, deportowanych z dawnych ziem północno-wschodnich II Rzeczypospolitej oraz przywoływać pamięć o ludziach, którzy doświadczyli zesłańczego losu we wcześniejszych stuleciach – mówi Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Chcąc upamiętnić tragiczne wydarzenia z lutego 1940 roku Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z Fundacją Białystok Biega oraz Operą i Filharmonią Podlaską przygotowało wiele wydarzeń kierowanych do mieszkańców Białegostoku i regionu.

800 osób z Polski i zagranicy, malownicza, pięciokilometrowa trasa w lesie Pietrasze oraz inscenizacje.10 lutego odbędzie się 1. Bieg Pamięci Sybiru – bezprecedensowe wydarzenie sportowe na Podlasiu.

10 lutego 2019 roku, w 79. rocznicę pierwszych deportacji Polaków na Sybir, Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z Fundacją Białystok Biega organizuje 1. Bieg Pamięci Sybiru.

- Nie będzie to zwykły bieg, którego celem jest pokonanie określonego dystansu. Jego trasa ze swoją niezwykłą artystyczną i historyczną oprawą spektakularnie zapoczątkuje nową tradycję obchodów rocznicy tych wydarzeń – podkreśla Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Trasa biegu podzielona zostanie na cztery odcinki nawiązujące do wydarzeń z nocy 9 na 10 lutego 1940 roku.

  • Pierwszy, aresztowanie, gdzie białostocka rodzina zostanie pod bronią wyrwana z domu i przetransportowana przez żołnierzy NKWD. Na trasie będzie można zobaczyć rekonstruktorów, a także pojazdy.
  • Transport – jako drugi etap deportacji przedstawiony zostanie przy pomocy instalacji w formie bydlęcego wagonu, w którym przewożono Polaków na Sybir.
  • Kolejny etap – Łagier – miejsce, do którego zesłano część deportowanych.
  • Na trasie znajdą się również specjalne tabliczki informujące o miejscach wywózek. Wszystko po to, by bieg stał się doświadczeniem zmuszającym do refleksji i pozostającym w pamięci na długo.

Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej

Album „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” - najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru, zawiera niezwykłe rysunki Aliny Maliszewskiej, stanowiące wizualizację jej własnych przeżyć i doświadczeń innych Sybiraków. Alina Maliszewska jest ikoną polskiej animacji filmowej, współautorką rysunkowych seriali, takich jak „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Baśnie i waśnie” i „Proszę słonia”, a także reżyserką czterdziestu filmów animowanych, w tym dla dorosłych, m.in. „Przygód w paski” czy „Plugawego słowa”. To też plastyczka, scenarzystka i scenografka.

Promocja publikacji odbędzie się 8 lutego 2019 roku o godzinie 18:30 we foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przy ul. Podleśnej 2. Towarzyszyć jej będzie wystawa o tym samym tytule. Po jej wernisażu odbędzie się koncert in memoriam 79. rocznicy pierwszych wywózek na Sybir pt. „Pamięć”. W repertuarze koncertu usłyszymy m.in. majestatyczne Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową oraz przejmujące „Pro Memoria 1940” Tadeusza Trojanowskiego. Wieczór zamknie ostatni wielki utwór Piotra Czajkowskiego i jednocześnie jego pożegnanie – VI symfonia h-moll „Patetyczna”.

 

Do góry