"Kartka dla Kombatanta" w Muzeum Pamięci Sybiru

Z okazji Światowego Dnia Sybiraka przypadającego 17 września wyjątkowe laurki trafią do Sybiraków z całej Polski, białostockim Sybirakom wręczą je przedstawiciele Muzeum Pamięci Sybiru.

Muzeum Pamięci Sybiru zostało patronem honorowym akcji „Kartka dla Kombatanta” realizowanej przez Fundację Rosa. Tegoroczne przedsięwzięcie ma na celu upamiętnienie tysięcy polskich obywateli zesłanych na Syberię i przybliżenie najmłodszym sybirackiego etosu.

W ramach projektu Fundacji Rossa realizowane są warsztaty w szkołach przyszpitalnych. Mają złagodzić stres związany z chorobą i rozłąką z bliskimi, rozwijać kreatywność i wrażliwość estetyczną, a także stanowić lekcję historii i patriotyzmu. 15 szkół przyszpitalnych i sanatoryjnych wzięło udział w akcji. Mali pacjenci wykonali niemal tysiąc symbolicznych laurek, które zostaną przekazane polskim zesłańcom. Uczniowie ci uzyskali także podstawowe informacje o jednym z najtragiczniejszych okresów polsko-syberyjskiej historii. Dzięki materiałom udostępnionym przez Muzeum Pamięci Sybiru poznali realia, z jakimi musieli się zmierzyć deportowani, a na koniec wykonali prace plastyczne, uzupełniając je okolicznościowymi życzeniami.

W dniu 17 września Muzeum Pamięci Sybiru podczas Peletonu Pamięci 17.09, przekaże ponad 100 ręcznie wykonanych laurek Sybirakom. Żywimy nadzieję, że za sprawą tej inicjatywy będziemy mieli okazję być świadkami rodzącego się międzypokoleniowego dialogu. Niepowtarzalne kartki z pewnością dostarczą Sybirakom wiele radości.

Cieszymy się, iż razem z Fundacją Rosa możemy zrealizować projekt „Kartka dla Kombatanta”. Mieszkańców Białegostoku zapraszamy do udziału w Peletonie Pamięci i uczczenia razem z nami Dnia Sybiraka.

Projekt jest realizowany w partnerstwie ze Związkiem Sybiraków oraz dzięki dofinansowaniu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Do góry