Wschodnia Akademia Filmowa rozwija swoją działalność!

Uczestnicy WAF mogli uczestniczyć w odkrywaniu kolejnych wątków historii naszych czasów.

Prawie każdy koneser kina zna legendarną już dziś parę amerykańskich aktorów filmowych – Flipa i Flapa. Polskim odpowiednikiem Flipa i Flapa była genialna para lwowskich batiarów – Szczepcio i Tońcio. Przed 1939 rokiem cała Polska znała ich piosenki, w okresie PRL-u zostali zepchnięci w niepamięć, choć utwory tzw. Lwowskiej Fali śpiewano z sentymentem, traktując je jako symbol lwowskiego, przedwojennego kolorytu. W ramach Wschodniej Akademii Filmowej 11 stycznia 2018r. przypomnieliśmy komedię „Włóczęgi”, z której pochodzi jeden z największych przebojów przedwojennej Polski – „Tylko we Lwowie”.

10 lutego minęła kolejna rocznica pierwszej masowej wywózki obywateli polskich ze wschodnich ziem II Rzeczypospolitej w głąb Związku Sowieckiego. Pamiętnej nocy wywieziono ponad 140 tys. osób, głównie rodzin leśników i osadników wojskowych. Los wywiezionych dzieci przypomniał film „Dzieci tułacze” w reżyserii Józefa Gębskiego oraz spotkanie z samym reżyserem, który opowiadał o kulisach powstania filmu i swoich spotkaniach z tytułowymi „tułaczymi dziećmi”.

Bohaterowie filmu – już jako dorośli przywoływali swoje wspomnienia i mówili o traumatycznych doświadczeniach na Sybirze. Rozmowa z reżyserem ułożyła się w emocjonujący dialog białostockich Sybiraków, którzy na zesłaniu znaleźli się jako dzieci.

15 marca 2018r. przypomnieliśmy historię legendarnego generała Nila. Poruszająca opowieść o bohaterze, który walczył z hitlerowcami a potem przez władze komunistycznej Polski został oskarżony i skazany na karę śmierci, stała się symbolem losów wszystkich „niezłomnych”, których system totalitarny nie potrafił złamać. W pierwszej scenie filmu widzimy generała wracającego do Polski w bydlęcym wagonie po dwuletniej zsyłce w głąb ZSRS. Nie wie jeszcze, jaki los zgotuje mu historia. Wkrótce zostaje postawiony przed wyborem – współpraca z komunistyczną władzą lub śmierć.

Scena finałowa pozostawiła wszystkich oglądających w skupieniu i zadumie nad meandrami polskiej historii.

W pierwszym kwartale roku 2018r. we Wschodniej Akademii Filmowej uczestniczyło blisko 300 widzów.

Do góry