Wschodnia Akademia Filmowa - Bronisław Piłsudski

W miniony czwartek (7 grudnia 2017) odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Wschodniej Akademii Filmowej. Wspólnie obejrzeliśmy film dokumentalny Stefana Szlachtycza „Piłsudski B., Majewicz A. czyli Ajnowie a sprawa polska”.

Bronisław - starszy brat Marszałka Piłsudskiego w Polsce jest praktycznie nieznany. Tymczasem w Japonii jest czczony jak bohater narodowy.

Bronisław Piłsudski to wybitny, światowej sławy uczony - etnolog, lingwista, badacz ludów północno-wschodniej Azji. Skazany na zesłanie za planowany zamach na cara Aleksandra III. Przymusowy pobyt na wyspie Sachalin wykorzystał do pracy naukowej. Zainteresował się jednym z najbardziej zagadkowych ludów świata – Ajnami, pramieszkańcami dzisiejszych wysp japońskich, brutalnie wypartych i wymordowanych przez Japończyków. Utrwalał ich język, wygląd, obyczaje, kulturę i sztukę. Na fonografie Edisona rejestrował ich muzykę i śpiewy, zwane jukarami. Ożenił się z Ajnuską. W Japonii żyją potomkowie Bronisława Piłsudskiego. Prace badawcze uczonego podjął prof. Alfred F. Majewicz. Dzięki jego staraniom w Japonii odczytano tajemnicze zapisy na "wałkach Edisona".

Do góry