Wschodnia Akademia Filmowa: Przegląd kina totalitarnego

Zapraszamy na szczególny przegląd filmów realizowanych w ramach Wschodniej Akademii Filmowej
Przegląd kina totalitarnego 11-13 października 2018.

Wszystkie prezentowane filmy, poprzedzone prelekcją krytyków filmowych, ilustrują mechanizmy propagandy radzieckiej, PRL-owskiej i niemieckiej. Jest to unikalna okazja, aby zetknąć się z oryginalnym narzędziem propagandy totalitarnej. Wszystkie prezentowane filmy zawierają tłumaczenia, wiele z nich nie znajdziemy w powszechnym obiegu. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą. Szczególnie polecamy pierwszy dzień przeglądu, w którym odbędzie się panel dyskusyjny na temat mechanizmów i genezy kina propagandowego. 

Na wszystkie pokazy i prelekcje wstęp wolny.

 11 października 2018 

 kino radzieckie, otwarcie przeglądu: godz. 12.00 
Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne
Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A

12.10-13.35
Oswobodzenie (1940), 61 min. reż. Aleksandr Dowżenko
z wprowadzeniem p. Grzegorza Pieńkowskiego
Film traktuje o „wyzwoleniu” zachodnich ziem białoruskich i ukraińskich spod „ucisku” Polski, które w efekcie doprowadziło do zjednoczenia Wschodniej i Zachodniej Ukrainy. Wkroczenie armii radzieckiej sprowadziło jednocześnie na wschodnie ziemie Polski prawdziwą hekatombę prześladowań i mordów. Film to klasyczne dzieło propagandy sowieckiej, pokazujące wkroczenie wojsk sowieckich do Polski, entuzjazm ludności miejscowej wiwatującej „wyzwolicielom” spod „polskiego jarzma”. Sowieci są ukazani jednoznacznie w samych superlatywach. Kontrastuje z nimi sceny pokazujące przedwojenne polskie rządy. Film wspierają również obrazy ze Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Białorusi oraz Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Ukrainy, na których widzimy delegatów argumentujących za przyłączeniem tych terenów do Kraju Rad.

13.45-14.45
Panel Geneza i mechanizmy europejskiego kina propagandowego
Uczestnicy: Tadeusz Lubelski, Grzegorz Pieńkowski, Wojciech Śleszyński, Tomasz Adamski Moderator: Adam Radziszewski

15.00-16.35
Czapajew (1934), 95 min. reż. bracia Wasiljewowie
Radziecki film nagrodzony główną nagrodą I Międzynarodowego Moskiewskiego Festiwalu Filmowego (1935), którego przewodniczącym jury był Siergiej Eisenstein, twórca kultowego „Pancernika Potiomkina”. Fabuła filmu opowiada o przyjeździe do jednostki wojskowej komisarza partyjnego. Dzięki jego wysiłkom podnosi się morale wojska, co przekłada się na zwycięstwa na polu bitwy. Tytułowy Czapajew, dowódca jednostki, mimo początkowej nieufności, akceptuje i wspiera działania politruka. Mimo swojego propagandowego rytu i skromności zastosowanych środków plastycznych film został entuzjastycznie przyjęty w ZSRS i dobrze oceniony za granicą.

 12 października 2018 r. 
 kino polskie, otwarcie przeglądu: godz. 12.00 
Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne
Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A

12.05-14.20
Gromada (1951), 101 min. reż. Jerzy Kawalerowicz
z wprowadzeniem prof. Tadeusza Lubelskiego
Typowy „produkcyjniak”, czyli realizujący założenia realizmu socjalistycznego. Pokazuje klasową walkę chłopów z młynarzem i kułakami. Ci pierwsi chcą wybudować młyn spółdzielczy i dom kultury, drudzy im przeszkadzają i podejmują działania dywersyjne (przekupstwo, groźby, intrygi). Walczących chłopów wspierają robotnicy. Film kończy się zwycięstwem chłopów.

14.30-15.00
W chłopskie ręce (1946), 29 min. reż. Leonard Buczkowski
Tematem filmu jest krytyka przedwojennego modelu handlu. Rzecz dzieje się na wsi, w jedynym spółdzielczym sklepie, brakuje podstawowych artykułów, które potrzebne są chłopom. Prowadzący sklep sprzedaje naftę i mydło, przeznaczone na sprzedaż dla chłopów, prywatnemu sklepikarzowi, zaspokaja potrzeby miejscowej elity. Zdesperowani chłopi postanawiają pozbyć się nieuczciwego sprzedawcy ze spółdzielni. Interweniuje Powiat. Na święcie ludowym zjawia się milicja, która go aresztuje. Sprawiedliwości dziejowej stało się zadość.

15.00-15.10
Kukurydza (1955), 6 min. reż. Jan Łomnicki
Typowy „produkcyjniak” nakłaniający rolników do hodowli kukurydzy.

15.10-15.30
Dyskusja

 13 października 2018 r. 
 kino niemieckie, otwarcie przeglądy: godz. 15.00 
Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Sienkiewicza 26

godz. 15.10-17.30
Triumf woli (1935), reż. Leni Riefenstahl
z wprowadzeniem Grzegorza Pieńkowskiego
Film uznany za klasykę niemieckiego kina propagandowego. Przedstawia VI Zjazd NSDAP, który odbył się w dniach 4-10 września 1934 roku w Norymberdze. Widzimy na nim przemówienia Hitlera oraz kadry ukazujące rozmach wydarzenia. Celem politycznym VI zjazdu było ukazanie jednolitości i solidarności w szeregach hitlerowskich organizacji pod przywództwem Hitlera.

17.40-19.05
Titanic (1943), reż. Herbert Selpin, Werner Klinger
Propagandowy niemiecki film wojenny, nakręcony w czasie II wojny światowej, by zdyskredytować Brytyjczyków. Zostali oni przedstawieni jako ludzi skrajnie nieodpowiedzialni, winni katastrofy „Titanica". Jedynym dalekowzrocznym i szlachetnym bohaterem jest fikcyjny niemiecki oficer – Petersen. On jako jedyny z załogi zachowuje zimną krew i pomaga pasażerom.

19.10
Podsumowanie przeglądu, dyskusja

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.

Plakat Przegląd kina totalitarnego.jpg

rozmiar: 388,65 KB JPG pobierz

Repertuar Przegląd kina totalitarnego.pdf

rozmiar: 855,8 KB PDF pobierz
Do góry