Dni Miasta Białegostoku z Muzeum Pamięci Sybiru!

Kolejne spotkanie z bohaterami słuchowiska „Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności” odbyło się w ramach obchodów Dni Miasta Białegostoku. W niedzielny wieczór na dziedzińcu białostockiej Filii Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza z głośników wybrzmiała historia niezwykłej przyjaźni dwóch więźniów z Ostaszkowa – Michała Zalewskiego i Józefa Kajewskiego. Zgromadzonych licznie białostoczan przywitali prof. Wojciech Śleszyński Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru i dr hab. Artur Dwulit Dziekan Wydziału Sztuki Lalkarskiej. W spotkaniu wzięli udział współtwórcy słuchowiska, którego producentem jest nasze Muzeum – Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak – dziennikarki Polskiego Radia Białystok, partnera naszego przedsięwzięcia. Wśród gości znaleźli się również: Marek Kubik – autor muzyki, oraz Mateusz Smaczny, Żmicier Kościn i Mirosław Janczuk, odtwórcy słuchowiskowych ról.

Klimatyczne spotkanie uatrakcyjnił samochód marki Fiat 1100 BL, użyczony dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki MOTO RETRO MUZEUM NA WĘGLOWEJ. Samochód  był nie tylko dekoracją przybliżającą przedwojenny klimat - w słuchowisku „zagrał rolę” chevrolety, którą Zalewski woził przed wojną swoją rodzinę. Charakterystyczne brzmienie silnika rozpoczęło słuchowisko i przeniosło słuchaczy do Białegostoku lat trzydziestych i wojennego Ostaszkowa. Na jeden wieczór zostaliśmy świadkami rozmów Michała Zalewskiego i Józefa Kajewskiego, prowadzonych z perspektywy łagrowej pryczy - ich tęsknoty za domem, najbliższymi i wolną Polską.

Przypomnijmy, że odtwórcy głównych ról Ryszard Doliński i Mateusz Smaczny, aktorzy Białostockiego Teatru Lalek, otrzymali główne nagrody aktorskie na 19. Festiwalu Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia „Dwa Teatry” w Sopocie.

Do góry