"Sybir – Niepodległa – Piłsudski. Pamięć Sybiru w Niepodległej" - otwarcie wystawy

"Sybir – Niepodległa – Piłsudski. Pamięć Sybiru w Niepodległej"

Wielkimi krokami zbliża się kolejny, XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Z tej okazji Muzeum Pamięci Sybiru przygotowuje wystawę plenerową "Sybir – Niepodległa – Piłsudski. Pamięć Sybiru w Niepodległej", którą białostoczanie będą mogli oglądać od 4 do 29 września 2017 r. na Rynku Kościuszki, naprzeciw pomnika Marszałka Piłsudskiego. Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na 7 września (czwartek) o godz. 12:00.

Tematyka wystawy dotyka trzech wątków: syberyjskich wywózek, odzyskania niepodległości i losów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Co łączy te motywy? Przez Sybir wiodła droga do Niepodległej – wielu naszych rodaków za udział w powstaniach i działalność narodowowyzwoleńczą zsyłano na Syberię. Los Sybiraka spotkał także Józefa Piłsudskiego. Aresztowany za udział w spisku na życie cara Aleksandra III, jako dwudziestolatek został zesłany na Syberię na pięć lat. Przyszły Komendant Legionów nie zapomniał o tym epizodzie. W wolnej II Rzeczypospolitej Józef Piłsudski upamiętnił żyjących weteranów powstania styczniowego, patronował też utworzeniu Związku Sybiraków. Niezwykły splot tych wydarzeń zainspirował nas do stworzenia wystawy, którą zaprezentujemy białostoczanom.

Wystawa została przygotowana w ramach trwającego Roku Piłsudskiego. Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Marszałek został patronem roku 2017, zadecydowała o tym zbliżająca się setna rocznica odzyskania niepodległości w 2018 roku oraz 150. rocznica urodzin Marszałka, przypadająca na 5 grudnia 2017 r.

Obchody roku Piłsudskiego – decyzja Sejmu Rzeczypospolitej: www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru.

Autorzy wystawy: Łukasz Komła, Bogusław Kosel, Monika Szarejko

Koordynator wystawy: Magdalena Zięckowska-Tuchlińska, tel. 795 650 800, e-mail: m.tuchlinska@sybir.bialystok.pl

Dokumenty do pobrania

Plakat_wystawa.jpg

rozmiar: 10.23 MB JPG pobierz

Program - XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru.pdf

rozmiar: 1.44 MB PDF pobierz
Do góry