Białystok Syberyjski

W nocy z 18/19 kwietnia 2017 roku spłonął w Białymstoku na Syberii kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Ze zgliszcz wydobyto jedynie fragment dzwonu z napisem „Dziewica Maryja” oraz jego serce. Białostocki kościół miał ponad sto lat. Był jedynym drewnianym polskim katolickim kościołem, który zachował się w Zachodniej Syberii. Wybudowany w 1908 roku, był przez ponad sto lat świadkiem losów polskiej społeczności, która osiedliła się w wiosce, przyjeżdżając tu z terenów guberni grodzieńskiej i wileńskiej. Mieszkańcy Białegostoku chrzcili w nim swoje dzieci, opłakiwali zmarłych, dziękowali za codzienność. Podobnie jak tysiące podobnych świątyń w czasach walki systemu komunistycznego z religią, kościół został zamknięty, a następnie zamieniony na magazyn na zboże, potem na wiejski klub.

Polskość w syberyjskim Białymstoku zaczęła odżywać na nowo wraz z początkiem epoki Gorbaczowa. W latach 90-tych reaktywowano parafię katolicką. W 1998 roku odbudowano z ruin miejscowy kościół katolicki. Coraz częstsze stawały się kontakty pomiędzy potomkami polskich osadników a Macierzą.

Od początku przemian politycznych Białystok podlaski wspiera Białystok syberyjski. Nie mamy wątpliwości, że mieszkańcy stolicy Podlasia także teraz okażą w tych trudnych chwilach solidarność z syberyjskim Białymstokiem. Niech to niestopione w ogniu serce dzwonu małego kościółka na dalekiej Syberii okaże się symbolem solidarności ludzi dobrej woli, którzy pomogą wydźwignąć z popiołu to syberyjskie miejsce kultu.

Bądźmy razem - Białystok podlaski i Białystok syberyjski! Wesprzyjmy odbudowę kościoła!

 • cat

  Kościół w Białymstoku na dalekiej Syberii pnie się w górę…

  Ilustracja do artykułu 68776949_420185548600994_2407736714559750144_n.jpg

  Kiedy dwa lata temu dowiedzieliśmy się, że w syberyjskim Białymstoku spłonął kościół, zaangażowaliśmy się w akcję pomocy białostoczanom.

  Więcej
 • cat

  Z wizytą w syberyjskim Białymstoku

  Ilustracja do artykułu IMG_5820.JPG

  11 sierpnia 2018 roku z oficjalną wizytą w syberyjskim Białymstoku gościł dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru – Wojciech Śleszyński.

  Więcej
 • cat

  Kiermasz Książek "Studenci Sybirakom"

  Ilustracja do artykułu Zdj7.jpg

  Kiermasz to niezwykła inicjatywa „Grupy Wschód”, Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz Studenckiego Koła Naukowego Historyków UwB. W dniach 5-6 grudnia 2017 roku w godzinach 9.00 - 17.00 hol Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku zmienił się w swoisty targ książek, który odwiedziło dziesiątki darczyńców i poszukiwaczy dobrej literatury.

  Więcej
 • cat

  Klub Edukacji Historycznej - „Opowiem Wam o syberyjskim Białymstoku”

  Ilustracja do artykułu 01.JPG

  Mała filiżanka wydobyta z popiołów spalonego 19 kwietnia 2017r. kościółka w Białymstoku na Zachodniej Syberii zaprezentowana przez Agnieszkę Kaniewską na spotkaniu w Muzeum Pamięci Sybiru.

  Więcej
Do góry